Håndbold-VM for herrer i 2023 blev spillet i Sverige og Polen fra d. 11. – 29. januar. Slutrunden var den 28. udgave af VM, og det lykkedes endnu engang Danmark at forsvare sin titel som verdensmester.

Dette var blot anden gang at to lande var værter for slutrunden efter Sverige og Polens separate bud blev slået sammen til ét fælles kort tid før beslutningen om værtsnationen blev taget i foråret 2015. Det var femte gang Sverige var vært for herrernes håndbold-VM, mens Polen debuterede som vært.

I alt ni byer lagde arenaer til slutrunden – fire i Polen og fem i Sverige, hvor det store slutspil fandt sted i hovedstaden.

  • Kraków
  • Gdańsk
  • Katowice
  • Płock
  • Stockholm
  • Malmö
  • Göteborg
  • Jönköping
  • Kristianstad

Resultater og placeringer til herrernes håndbold-VM 2023

Guld: Danmark
Sølv: Frankrig
Bronze: Spanien

Kvalificerede nationer

Sådan her kvalificerede årets VM-hold sig til slutrunden:

  • 🇵🇱 Polen – Værtsnation (blev klar til VM d. 6. november 2015)
  • 🇸🇪 Sverige – Værtsnation (blev klar til VM d. 6. november 2015)
  • 🇩🇰 Danmark – Regerende mestre (blev klar til VM d. 31. januar 2021)
  • 🇧🇭 Bahrain – Top 5 i det asiatiske mesterskab (blev klar til VM d. 24 januar 2022)
  • 🇮🇷 Iran – Top 5 i det asiatiske mesterskab (blev klar til VM d. 24. januar 2022)
  • 🇶🇦 Qatar – Top 5 i det asiatiske mesterskab (blev klar til VM d. 24. januar 2022)
  • 🇪🇸 Spanien – Top 3 i europamesterskabet (blev klar til VM d. 25. januar 2022)
  • 🇸🇦 Saudi-Arabien – Top 5 i det asiatiske mesterskab (blev klar til VM d. 26. januar 2022)
  • 🇦🇷 Argentina – Top 4 i det sydamerikanske mesterskab (blev klar til VM d. 26. januar 2022)
  • 🇺🇾 Uruguay – Top 4 i det sydamerikanske mesterskab (blev klar til VM d. 26. januar 2022)
  • 🇫🇷 Frankrig – Top 3 i det europæiske mesterskab (blev klar til VM d. 26. januar 2022)
  • 🇧🇷 Brasilien – Top 4 i det sydamerikanske mesterskab (blev klar til VM d. 26. januar 2022)
  • 🇨🇱 Chile – Top 4 i det sydamerikanske mesterskab (blev klar til VM d. 26. januar 2022)
  • 🇳🇴 Norge – Top 3 i europamesterskabet (blev klar til VM d. 28. januar 2022)
  • 🇰🇷 Sydkorea – Top 5 i det asiatiske mesterskab (blev klar til VM d. 30 januar 2022)
  • 🇧🇪 Belgien – Vinder i den europæiske kvalifikation (blev klar til VM d. 19. marts 2022)
  • 🇭🇺 Ungarn – Vinder i den europæiske kvalifikation (blev klar til VM d. 16. april 2022)
  • 🇭🇷 Kroatien – Vinder i den europæiske kvalifikation (blev klar til VM d. 16. april 2022)
  • 🇮🇸 Island – Vinder i den europæiske kvalifikation (blev klar til VM d. 16. april 2022)
  • 🇷🇸 Serbien – Vinder i den europæiske kvalifikation (blev klar til VM d. 16. april 2022)
  • 🇩🇪 Tyskland – Vinder i den europæiske kvalifikation (blev klar til VM d. 16. april 2022)
  • 🇵🇹 Portugal – Vinder i den europæiske kvalifikation (blev klar til VM d. 17. april 2022)
  • 🇲🇪 Montenegro – Vinder i den europæiske kvalifikation (blev klar til VM d. 17. april 2022)
  • 🇲🇰 Nordmakedonien – Vinder i den europæiske kvalifikation (blev klar til VM d. 17. april 2022)
  • 🇳🇱 Holland – Wild Card (blev klar til VM d. 28. juni 2022)
  • 🇸🇮 Slovenien – Wild Card (blev klar til VM d. 28. juni 2022)
  • 🇺🇸 USA – Vinder af det nordamerikanske mesterskab (blev klar til VM d. 30. juni 2022)
  • 🇲🇦 Marokko – Top 5 i det afrikanske mesterskab (blev klar til VM d. 15. juli 2022)
  • 🇹🇳 Tunesien – Top 5 i det afrikanske mesterskab (blev klar til VM d. 15. juli 2022)
  • 🇨🇻 Kap Verde – Top 5 i det afrikanske mesterskab (blev klar til VM d. 15. juli 2022)
  • 🇪🇬 Egypten – Top 5 i det afrikanske mesterskab (blev klar til VM d. 15. juli 2022)
  • 🇩🇿 Algeriet – Top 5 i det afrikanske mesterskab (blev klar til VM d. 18. juli 2022)

Herrernes europæiske kvalifikation til håndbold-VM 2023

Kvalifikationen blev indledt med et gruppespil, hvor de lavest rankede lande spillede et gruppespil mellem november 2021 og marts 2022. I alt deltog 16 lande i gruppespillet, hvor holdende blev delt ind i fire grupper á fire hold. Da alle hold havde spillet mod hinanden, gik de to bedste hold fra hver gruppe videre i kvalifikationen til de afgørende playoffkampe, som blev spillet i marts 2022.

Grupperne til kvalifikationen så ud som følger:
Gruppe 1: GrækenlandBelgien, Tyrkiet og Kosovo
Gruppe 2: FinlandEstland, Georgien og Storbritannien
Gruppe 3: RumænienIsrael, Moldova og Cypern*
Gruppe 4: FærøerneItalien, Luxemburg og Letland

Holdene som gik videre fra gruppespillet i kvalifikationen er markeret med fed

*Cypern trak sig fra kvalifikationen på grund af flere Corona-tilfælde i truppen

Playoffkvalifikationen

I playoffen blev de otte hold fra gruppespillet udtrukket i par sammen med de ti lavest rankede hold der deltog i europamesterskabet i januar. I marts 2022 mødtes holdene på de respektive landes hjemmebane i en dobbeltkamp, hvor det samlede antal point afgjorde hvilke ti hold der gik videre til den anden playoffrunde.

Parrene til playoffrunde 1 så ud som følger:

Ukraine mod Finland (Finland gik automatisk videre da Ukraine blev tvunget til at sidde over på grund af Ruslands invasion)
Italien mod Slovenien (Slovenien vandt kampen med 57-49)
Portugal mod Schweiz (Portugal vandt kampen med 66-54)
Østrig mod Estland (Østrig vandt kampen med 62-57)
Grækenland mod Bosnien & Hercegovina (Grækenland vandt kampen med 52-43)
Nordmakedonien mod Rumænien (Nordmakedonien vandt kampen med 52-46)
Israel mod Litauen (Israel vandt kampen med 55-49)
Slovakiet mod Belgien (Belgien vandt kampen med 54-57)
Færøerne mod Belarus (Færøerne gik automatisk videre da Belarus blev udelukket fra kvalifikationen på grund af deres støtte til Ruslands invasion af Ukraine)

I den anden kvalifikationsrunde fik de ti hold der gik videre selskab af flere hold, nemlig de hold som tidligere deltog i EM, men ikke var blevet belønnet med nogen direkte plads for deres placering.

Parrene til playoffrunde 2 så ud som følger:

Finland mod Kroatien (Kroatien vandt kampen med 70-43)
Slovenien mod Serbien (Serbien vandt kampen med 57-51)
Portugal mod Holland (Portugal vandt kampen med 65-61)
Østrig mod Island (Island vandt kampen med 68-56)
Grækenland mod Montenegro (Montenegro vandt kampen med 56-50)
Nordmakedonien mod Tjekkiet (Nordmakedonien vandt kampen med 51-49)
Israel mod Ungarn (Ungarn vandt kampen med 64-54)
Belgien mod Rusland (Belgien gik automatisk videre da Rusland blev udelukket fra kvalifikationen på grund af invasionen af Ukraine)
Færøerne mod Tyskland (Tyskland vandt kampen med 67-53)

Sverige og Polen var direkte kvalificerede til VM som værtsnationer, og Danmark som regerende verdensmestre. Spanien, Frankrig og Norge kvalificerede sig til VM via deres placeringer til EM i 2022. Holland og Slovenien blev belønnet med slutrundens to wildcards.

Gruppespillet – resultater og tabeller

Gruppe A

Gruppe B

Gruppe C

Gruppe D

Gruppe E

Gruppe F

Gruppe G

Gruppe H

Hovedrunden – Resultater og tabeller

Gruppe 1

Gruppe 2

Gruppe 3

Gruppe 4

 

Slutspillet

 

 

 

Danmarks trup til herrernes håndbold-VM 2023

Målvogtere

Niklas Landin, THW Kiel
Kevin Møller, Flensburg-Handewitt

Fløjspillere

Magnus Landin, THW Kiel
Emil Jakobsen, Flensburg-Handewitt
Hans Lindberg, Füchse Berlin
Johan Hansen, Flensburg-Handewitt

Stregspillere

Magnus Saugstrup, Magdeburg
Lukas Jørgensen, GOG
Simon Hald, Flensburg-Handewitt

Bagspillere

Rasmus Lauge, Veszprem
Mathias Gidsel, Füchse Berlin
Henrik Møllgaard, Aalborg Håndbold
Mads Mensah, Flensburg-Handewitt
Mikkel Hansen, Aalborg Håndbold
Jacob Holm, Füchse Berlin
Simon Pytlick, GOG
Lasse Møller, Flensburg-Handewitt
Mads Hoxer, Aalborg Håndbold

All Star-hold

Målvogter: Andreas Wolff, Tyskland

Højre fløj: Niclas Ekberg, Sverige

Højre back: Alex Dujshebaev, Spanien

Playmaker: Nedim Remili, Frankrig

Venstre back: Simon Pytlick, Danmark

Venstre fløj: Angel Fernandez Perez, Spanien

Stregspiller: Ludovic Fabregas, Frankrig

Øvrige udmærkelser

Bedste unge spiller: Juri Knorr, Tyskland

MVP:  Mathias Gidsel, Danmark

Skytteligaen

  1. Mathias Gidsel (Danmark) – 60 mål
  2. Erwin Feuchtmann (Chile) – 54
  3. Juri Knorr (Tyskland) – 53
  4. Simon Pytlick (Danmark) – 51
  5. Bjarki Mar Elisson (Island) – 45
  6. Richard Bodo (Ungarn) – 44
  7. Alex Dujshebajev (Spanien) – 44
  8. Kay Smits (Holland) – 44
  9. Mikkel Hansen (Danmark) – 41
  10. Ali Mohamed (Egypten) – 41
  11. Johannes Golla (Tyskland) – 40
  12. Eric Johansson (Sverige) – 40
  13. Ahmad Madadi (Qatar) – 40
  14. Sebastian Barthold (Norge) – 39
  15. Sander Sagosen (Norge) – 39

Endelig stilling

  1. Danmark
  2. Frankrig
  3. Spanien
  4. Sverige
  5. Tyskland
  6. Norge
  7. Egypten
  8. Ungarn
  9. Kroatien
  10. Slovenien
  11. Serbien
  12. Island
  13. Portugal
  14. Holland
  15. Polen
  16. Bahrain
  17. Brasilien
  18. Montenegro
  19. Argentina
  20. USA
  21. Belgien
  22. Qatar
  23. Kap Verde
  24. Iran
  25. Tunesien
  26. Chile
  27. Nordmakedonien
  28. Sydkorea
  29. Saudi-Arabien
  30. Marokko
  31. Algeriet
  32. Uruguay