Her finder du alt om Brasiliens rejse gennem verdensmesterskabet i håndbold. Landets kvindelandshold deltager i håndbold-VM 2023 og kommer til at spille i gruppe G mod Spanien, Ukraine og Kasakhstan.

Her er Brasiliens komplette VM-kampprogram:

Onsdag d. 29. november Brasilien – Ukraine
Fredag d. 1. december Kasakhstan – Brasilien
Søndag d. 3. december Brasilien – Spanien

Brasiliens kvindelandshold blev verdensmestre i 2013. Brasiliens herrelandshold har ikke opnået nogen medaljer endnu.

🇧🇷 Brasiliens trup til håndbold-VM 2023

Målvogtere:

1. Gabriela Moreschi, SG BBM Bietigheim
12. Bárbara Arenhart, RK Krim

Venstre fløj:

11. Fernanda Paulino de Lima, Clube Português do Recife
20. Larissa Araújo, HC Dunărea Brăila

Stregspillere:

7. Tamires Morena Lima, Gloria Bistrița-Năsăud
13. Ligia Costa Maia da Silva, HC DAC Dunajská Streda
36. Marcela Arounian, BM Aula Cultural

Højre fløj:

21. Adriana Cardoso de Castro, ŽRK Budućnost Podgorica
88. Mariana Costa, Debreceni VSC

Venstre back:

6. Mariane Fernándes, BM Bera Bera
77. Kelly de Abreu Rosa, CB Elche

Playmakere:

9. Ana Paula Belo, AC Life Style Handball Erice
29. Francielle da Rocha, HC Dunărea Brăila
42. Jhennifer Lopes, BM Remudas
49. Patrícia Matieli, MKS Zagłębie Lubin

Højre back:

2. Bruna de Paula, Győri ETO KC
23. Giulia Guarieiro, BM Granollers
30. Gabriela Bitolo, CBF Málaga Costa del Sol

🇧🇷 Brasiliens tidligere placeringer til håndbold-VM

Kvinderne

VM 1957: Deltog ikke i kvalifikationen
VM 1962: Deltog ikke i kvalifikationen
VM 1965:
 Deltog ikke i kvalifikationen
VM 1971:
 Deltog ikke i kvalifikationen
VM 1973:
 Deltog ikke i kvalifikationen
VM 1975:
 Kvalificerede sig ikke
VM 1978:
 Kvalificerede sig ikke
VM 1982:
 Kvalificerede sig ikke
VM 1986:
 Kvalificerede sig ikke
VM 1990: Kvalificerede sig ikke
VM 1993: Kvalificerede sig ikke
VM 1995: 17. plads
VM 1997: 23. plads
VM 1999: 16. plads
VM 2001: 12. plads
VM 2003: 20. plads
VM 2005: 7. plads
VM 2007: 14. plads
VM 2009: 15. plads
VM 2011: 5. plads
VM 2013: Guld
VM 2015: 10. plads
VM 2017: 18. plads
VM 2019: 17. plads
VM 2021: 6. plads

Herrerne

VM 1938: Deltog ikke i kvalifikationen
VM 1954: Deltog ikke i kvalifikationen
VM 1958: 15. plads
VM 1961: Deltog ikke i kvalifikationen
VM 1964: Deltog ikke i kvalifikationen
VM 1967: Deltog ikke i kvalifikationen
VM 1970: Deltog ikke i kvalifikationen
VM 1974: Kvalificerede sig ikke
VM 1978: Kvalificerede sig ikke
VM 1982: Kvalificerede sig ikke
VM 1986: Kvalificerede sig ikke
VM 1990: Kvalificerede sig ikke
VM 1993: Kvalificerede sig ikke
VM 1995:
 24. plads
VM 1997: 24. plads
VM 1999: 16. plads
VM 2001: 19. plads
VM 2003: 22. plads
VM 2005: 19. plads
VM 2007: 19. plads
VM 2009: 21. plads
VM 2011: 21. plads
VM 2013: 13. plads
VM 2015: 16. plads
VM 2017: 16. plads
VM 2019: 9. plads
VM 2021: 18. plads
VM 2023: 17. plads

🇧🇷 Brasiliens tidligere VM-trupper

Herrernes VM-trup 2021

Målvogtere:

Maik dos Santos
Rangel da Rosa
Leonardo Tercariol

Markspillere:

Cleber Andrade
Felipe Borges
Fabio Chiuffa
Rudolph Hackbarth
Rogerio Moraes Ferreira
Vinicius Texeira
Guilherme Silva
Henrique Texeira
Leonardo Dutra
Joao Silva
Thiagus dos Santos
Arthur Patrianova
José Luciano
Thiago Ponciano
Haniel Langaro
José Toledo
Gustavo Rodrigues

Kvindernes VM-trup 2021

Målvogtere:

1. Gabriela Dias Moreschi
12. Barbara Arenhart
87. Renata Arruda

Playmakere:

9. Ana Paula Belo
15. Francielle da Rocha
49. Patricia Matieli

Venstre back:

13. Talita Alves Carneiro
22. Samara Vieira

Højre back:

2. Bruna de Paula
23. Giulia Guarieiro
30. Gabriela Bitolo
34. Gabriela Constantino

Stregspillere:

7. Tamires Morena Lima
91. Livia Ventura

Venstre fløj:

20. Larissa Araujo
26. Thais Fermo

Højre fløj:

10. Jessica Quintino
21. Adriana Cardoso de Castro

Herrernes VM-trup 2023

Målvogtere:

16. Rangel da Rosa, Ciudad de Logrono
62. Leonardo Tercariol, CB Benidorm
97. Mateus Martins Nascimento, Pinheiros

Venstre fløj:

5. Guilherme Torriani, BM Granollers
83. Hugo Monta da Silva, Pinheiros

Stregspillere:

13. Roger Moraes Ferreira, MT Melsungen
14. Thiagus dos Santos, FC Barcelona
28. Matheus Fransisco da Silva, CD Bidaosa
88. Guilherme Silva, CB Ademar Leon

Højre fløj:

19. Fabio Chiuffa, Ciudad de Guadalajara
77. Rudolph Hackbarth, Ciudad de Logrono

Venstre back:

33. Leonardo Dutra, Ciudad de Logrono
35. Thiago Ponciano, US Creteil
49. Raul Nantes, Al Ahly

Playmakere:

4. Joao Silva, Dinamo Bukarest
32. Leonardo Abrahao, ABC/Uminho

Højre back:

26. Oswaldo Guimares, Club Deportivo Torrebalonmano
95. Gustavo Rodrigues, Pontault-Combault