Her finder du alt om Chiles rejse gennem verdensmesterskabet i håndbold. Kvindelandsholdet deltager i håndbold-VM 2023 og kommer til at spille i gruppe E sammen med Serbien, Danmark og Rumænien.

Her er Chiles komplette VM-kampprogram:

Fredag d. 1. december Rumænien – Chile
Søndag d. 3. december Chile – Danmark
Tirsdag d. 5. december Serbien – Chile

Det er kun lykkedes Chiles kvindelandshold at kvalificere sig til et VM før (2009) og der endte de sidst i deres gruppe. Herrelandsholdet har deltaget flere gange men er aldrig gået videre til mellemrunden.

🇨🇱 Chiles trup til håndbold-VM 2023

Målvogtere:

19. Antonella Valentina Piantini Avendaño
23. Madeleine Noeila Cortez Fuenzalida, Handbol Mislata S.C.

Venstre fløj:

5. Romina Antonia Ramirez Muñoz, Club Italiano Balonmano
22. Maura Andrea Álvarez Gyllen, Club deportivo Las Leonas

Stregspillere:

14. Catalina Francisca Moreno Córdova, Club deportivo Las Leonas
16. Alicia Ignacia Torres Lara
17. Pía Victoria Pacheco Cortés, Club Handball Deumayen

Højre fløj:

7. Gabriela Belén Müller Ruiz, Club Balonmano Ovalle

Venstre back:

10. Francisca Andrea Parra Parra, Club Balonmano Ovalle
28. Valeria Belén Carrasco Diaz, Club Italiano Balonmano

Playmakere:

8. Josefa Ignacia Araya Salfate, Club Handball Deumayen
9. Catalina Galvez, Club Balonmano Ovalle
18. Maria Elena Correa Vergara, Club Balonmano Ovalle

Højre back:

4. Constanza Paz Paul Gomez, Club Balonmano Los Angeles
6. Valeska Andrea Lovera Salas, Club Deportivo Beti-onak
27. Francisca Elena Zavala Reyes, Club deportivo Las Leonas

🇨🇱 Chiles tidligere placeringer til håndbold-VM

Kvinderne

VM 1957: Deltog ikke i kvalifikationen
VM 1962: Deltog ikke i kvalifikationen
VM 1965:
 Deltog ikke i kvalifikationen
VM 1971:
 Deltog ikke i kvalifikationen
VM 1973:
 Deltog ikke i kvalifikationen
VM 1975:
 Kvalificerede sig ikke
VM 1978:
 Kvalificerede sig ikke
VM 1982:
 Kvalificerede sig ikke
VM 1986:
 Kvalificerede sig ikke
VM 1990: Kvalificerede sig ikke
VM 1993: Kvalificerede sig ikke
VM 1995: Kvalificerede sig ikke
VM 1997: Kvalificerede sig ikke
VM 1999: Kvalificerede sig ikke
VM 2001: Kvalificerede sig ikke
VM 2003: Kvalificerede sig ikke
VM 2005: Kvalificerede sig ikke
VM 2007: Kvalificerede sig ikke
VM 2009: 23. plads
VM 2011: Kvalificerede sig ikke
VM 2013: Kvalificerede sig ikke
VM 2015: Kvalificerede sig ikke
VM 2017: Kvalificerede sig ikke
VM 2019: Kvalificerede sig ikke
VM 2021: Kvalificerede sig ikke

Herrerne

VM 1938: Deltog ikke i kvalifikationen
VM 1954: Deltog ikke i kvalifikationen
VM 1958: Deltog ikke i kvalifikationen
VM 1961: Deltog ikke i kvalifikationen
VM 1964: Deltog ikke i kvalifikationen
VM 1967: Deltog ikke i kvalifikationen
VM 1970: Deltog ikke i kvalifikationen
VM 1974: Deltog ikke i kvalifikationen
VM 1978: Deltog ikke i kvalifikationen
VM 1982: Kvalificerede sig ikke
VM 1986: Kvalificerede sig ikke
VM 1990: Kvalificerede sig ikke
VM 1993: Kvalificerede sig ikke
VM 1995: Kvalificerede sig ikke
VM 1997: Kvalificerede sig ikke
VM 1999: Kvalificerede sig ikke
VM 2001: Kvalificerede sig ikke
VM 2003: Kvalificerede sig ikke
VM 2005: Kvalificerede sig ikke
VM 2007: Kvalificerede sig ikke
VM 2009: Kvalificerede sig ikke
VM 2011: 22. plads
VM 2013: 23. plads
VM 2015: 23. plads
VM 2017: 21. plads
VM 2019: 16. plads
VM 2021: 27. plads
VM 2023: 26. plads

🇨🇱 Chiles tidligere VM-trupper

Herrernes VM-trup 2021

Målvogtere

1. Felipe Barrientos – Uden klub
12. Felipe Garcia – Italiano BM
16. Vicente Gonzalez – Cordoba de Balonmano

Playmakere

6. Arian Delgado – Nacional de Maipu
10. Emil Feuchtmann – Benidorm
18. Julio Baumann – Cartagena

Venstre back

4. Erwin Feuchtmann – Ademar Leon
7. Diego Reyes – Los Dolmenes
44. Aaron Codina – Toulouse
77. Victor Donoso – Koprivnice

Højre back

17. Rodrigo Salinas Munoz – Bidasoa
30. Daniel Ayala – Cordoba de Balonmano

Stregspillere

9. Javier Frelijj – Luterano
11. Esteban Salinas – Granollers
14. Benjamin Illesca – Boa-Hora
29. Marco Oneto – Uden klub

Venstre fløj

2. Sebastian Ceballos – ABC/UMinho
21. Harald Feuchtmann – AIK Handboll
23. Benjamin Callejas – Uden klub

Højre fløj

20. Sebastian Pavez – SC da Horta

Herrernes VM-trup 2023

Målvogtere:

Rene Oliva, Ovalle
Felipe Garcia, Italiano BM
Vicente Gonzalez, Club Soria

Venstre fløj:

Sebastian Ceballos, CD Balopal
Danilo Salgado, DPV Kutral

Stregspillere:

Javier Frelijj, Ovalle
Esteban Salinas, BM Granollers
Benjamin Illesca, Boa-Hora

Højre fløj:

Luciano Scaramelli, Pallamano Trieste
Francisco Ahumada, Bozen Loacker

Venstre back:

Erwin Feuchtmann, Felix Toulouse
Simon Aguilera, Schwarz-Rot-Achen
Aaron Codina, Polisportiva Cingoli
Victor Donoso, Club Triana

Playmakere:

Arian Delgado, Liceo de Maipu
Emil Feuchtmann, CB Alicante
Matias Paya, Canteras U.D.

Højre back:

Diego Perez, KH Koprivnice
Rodrigo Salinas Munoz, CD Bidasoa
Emiliano Valenzuela, Boavista