Her finder du alt om Hollands rejse gennem verdensmesterskabet i håndbold.

Her er Hollands komplette VM-kampprogram:

Torsdag d. 30. november Holland – Argentina
Lørdag d. 2. december Congo – Holland
Mandag d. 4. december Holland – Tjekkiet

🇳🇱 Hollands trup til håndbold-VM 2023

Målvogtere

30. Rinka Duijndam, Györi Audi ETO
33. Tess Lieder, Borussia Dortmund
38. Yara ten Holte, Odense Håndbold

Venstre fløj

12. Bo van Wetering, Odense Håndbold
23. Lois van Vliet, OTTO Work Force

Stregspillere

13. Yvette Broch, Györ
16. Tamara Haggerty, Debrecen
28. Nikita van Vlit, Odense Håndbold

Højre fløj

26. Angela Malestein, Ferencváros TC
31. Kelly Vollebregt, Nantes

Venstre back

8. Lois Abbiigh, Vipers Kristiansand
18. Kelly Dulfer, SG BBM Bietigheim

Playmakere

9. Larissa Nüsser, Odense Håndbold
20. Inger Smits, SG BBM Bietigheim
79. Estavana Polman, Rapid Bukarest

Højre back

6. Laura van der Heijden, Chambray Touraine
48. Dione Housheer, Odense Håndbold

Hollands kvindelandshold har flere gange indtaget podiet og har indtil videre vundet én guldmedalje, én sølvmedalje og én bronzemedalje. Hollands herrelandshold har kun deltaget i VM én gang før (i 1961) og her sluttede de på en 11. plads.

🇳🇱 Hollands tidligere VM-trupper

Kvindernes VM-trup 2021

Målvogtere:

30. Rinka Duijndam
33. Tess Wester
38. Yara ten Holte

Playmakere:

9. Larissa Nusser
11. Lynn Knippenborg
44. Maxime Struijs

Venstre back:

8. Lois Abbingh
18. Kelly Dulfer
20. Inger Smits
42. Harma van Kreij
79. Estavana Polman

Højre back:

6. Laura van den Heijden
48. Diane Housheer

Stregspillere:

10. Danick Snelder
16. Tamara Haggerty
19. Merel Freriks

Venstre fløj:

12. Bo van Wetering
22. Zoë Sprengers

Højre fløj:

7. Debbie Bont
26. Angela Malestein
31. Kelly Wollebregt

Herrernes VM-trup 2023

Målvogtere:

1. Bart Ravensbergen, Nordhorn-Lingen
30. Arjan Versteijnen, Bevo HC

Venstre fløj:

5. Rutger ten Velde, Nettelstadt-Lübeck
24. Jeffrey Boomhouwer, Green Park

Stregspillere:

8. Evert Kooijman, Volendam
13. Samir Benghanem, Green Park

Højre fløj:

14. Bobby Schagen, TBV Lemgo
38. Rob Schmeits, KEMBIT/Lions

Venstre back:

7. Robin Schoenaker, Sporting Pelt
23. Jorn Smits, Lemvig-Thyborön
22. Jasper Adams, KEMBIT/Lions

Playmakere:

3. Ivar Stavast, Dresden
12. Luc Steins, PSG
77. Dani Baijens, Hamburg

Højre back:

11. Iso Sluijters, Zürich
20. Niels Versteijnen, TBV Lemgo
31. Kay Smits, SC Magdeburg
34. Tom Jansen, VfL Gummersbach