Her finder du alt om Islands rejse gennem verdensmesterskabet. Kvindelandsholdet deltager i håndbold-VM 2023 og kommer til at spille i gruppe D sammen med Angola, Frankrig og Slovenien.

Her er Islands komplette VM-kampprogram:

Torsdag d. 30. november Slovenien – Island
Lørdag d. 2. december Island – Frankrig
Mandag d. 4. december Angola – Island

Islands herrelandshold har aldrig indtaget en podieplads til verdensmesterskabet, men holdet har kvalificeret sig til mange slutrunder. Kvinderne har kun kvalificeret sig til ét VM før og her blev holdet nr. 12.

🇮🇸 Islands trup til håndbold-VM 2023

Målvogtere:

1. Elín Þorsteinsdóttir, EH Aalborg
12. Hafdís Renötudóttir, Valur

Venstre fløj:

8. Perla Ruth Albertsdóttir, Selfoss
9. Lilja Ágústsdóttir, Valur

Stregspillere:

14. Elísa Elíasdóttir, ÍBV
18. Hildigunnur Einarsdóttir, Valur
33. Katrín Tinna Jensdóttir, Skara HF

Højre fløj:

4. Þórey Rósa Stefánsdóttir, Fram
6. Þórey Anna Ásgeirsdóttir, Valur
27. Díana Dögg Magnúsdóttir, BSV Sachsen Zwickau

Venstre back:

2. Berglind Þorsteinsdóttir, Fram
3. Andrea Jacobsen, Silkeborg-Voel KFUM
15. Jóhanna Margrét Sigurðardóttir, Skara HF
26. Sunna Jónsdóttir, ÍBV
35. Katla María Magnúsdóttir, UMF SELFOSS

Playmakere:

21. Sandra Erlingsdóttir, TuS Metzingen
22. Elín Rósa Magnúsdóttir, Valur

Højre back:

25. Thea Imani Sturludóttir, Valur

🇮🇸 Islands tidligere placeringer til håndbold-VM

Kvinderne

VM 1957: Deltog ikke i kvalifikationen
VM 1962: Deltog ikke i kvalifikationen
VM 1965: Kvalificerede sig ikke
VM 1971: Deltog ikke i kvalifikationen
VM 1973: Kvalificerede sig ikke
VM 1975: Kvalificerede sig ikke
VM 1978: Kvalificerede sig ikke
VM 1982: Kvalificerede sig ikke
VM 1986: Kvalificerede sig ikke
VM 1990: Kvalificerede sig ikke
VM 1993: Kvalificerede sig ikke
VM 1995: Kvalificerede sig ikke
VM 1997: Kvalificerede sig ikke
VM 1999: Kvalificerede sig ikke
VM 2001: Kvalificerede sig ikke
VM 2003: Kvalificerede sig ikke
VM 2005: Kvalificerede sig ikke
VM 2007: Kvalificerede sig ikke
VM 2009: Kvalificerede sig ikke
VM 2011: 12. plads
VM 2013: Kvalificerede sig ikke
VM 2015: Kvalificerede sig ikke
VM 2017: Kvalificerede sig ikke
VM 2019: Kvalificerede sig ikke
VM 2021: Kvalificerede sig ikke

Herrerne

VM 1938: Deltog ikke i kvalifikationen
VM 1954: Deltog ikke i kvalifikationen
VM 1958: 10. plads
VM 1961: 6. plads
VM 1964: 9. plads
VM 1967: Kvalificerede sig ikke
VM 1970: 11. plads
VM 1974: 14. plads
VM 1978: 13. plads
VM 1982: Kvalificerede sig ikke
VM 1986: 6. plads
VM 1990: 10. plads
VM 1993: 8. plads
VM 1995: 8. plads
VM 1997: 5. plads
VM 1999: Kvalificerede sig ikke
VM 2001: 11. plads
VM 2003: 7. plads
VM 2005: 15. plads
VM 2007: 8. plads
VM 2009: Kvalificerede sig ikke
VM 2011: 6. plads
VM 2013: 12. plads
VM 2015: 11. plads
VM 2017: 14. plads
VM 2019: 11. plads
VM 2021: 20. plads
VM 2023: 12. plads

🇮🇸 Islands tidligere VM-trupper

Herrernes VM-trup 2021

Målvogtere:

1. Björgvin Pall Gustavsson – Haukar
16. Viktor Gisli Hallgrimsson – GOG
20. Agust Eli Björgvinsson – Kolding

Stregspillere:

3. Kari Kristjansson – IBV
11. Ymir Örn Gislason – Rhein-Neckar Löwen
21. Arnar Freyr Arnarsson – Melsungen
29. Ellidi Vidarsson – Gummersbach

Venstre fløj:

8. Bjarki Mar Elisson – Lemgo
23. Oddur Gretarsson – Balingen-Weilstetten

Højre fløj:

17. Arnor Thor Gunnarsson – Bergischer
22. Sigvaldi Gudjonsson – Vive Kielce

Playmakere:

9. Elvar Örn Jonsson – Skjern
18. Gisli Thorgeir Kristjansson – Magdeburg
33. Janus Dadi Smarason – Göppingen

Venstre back:

13. Olafur Gudmundsson – IFK Kristianstad
24. Magnus Oli Magnusson – Valur

Højre back:

7. Viggo Kristjansson – Stuttgart
14. Omar Ingi Magnusson – Magdeburg
15. Alexander Petersson – Rhein-Neckar Löwen

Herrernes VM-trup 2023

Målvogtere:

Björgvin Páll Gústavsson – Valur
Viktor Gísli Hallgrímsson – HBC Nantes
Ágúst Elí Björgvinsson – Ribe-Esbjerg HH

Venstre fløj:

Bjarki Már Elísson – Telekom Veszprem
Hákon Daði Styrmisson – VfL Gummersbach

Stregspillere:

Ýmir Örn Gíslason – Rhein-Necker Löwen
Elliði Snær Viðarsson – VfL Gummersbach
Arnar Freyr Arnarsson – MT Melsungen

Højre fløj:

Óðinn Þór Ríkharðsson – Kadetten Schaffhausen
Sigvaldi Guðjónsson – Kolstad Håndball

Venstre back:

Aron Palmarsson – Aalborg Håndbold
Elvar Ásgeirsson – Ribe-Esbjerg HH
Ólafur Guðmundsson – GC Amicita Zürich

Playmakere:

Janus Daði Smárason – Kolstad Håndball
Elvar Örn Jónsson – MT Melsungen
Gísli Þorgeir Kristjánsson – SC Magdeburg

Højre back:

Viggó Kristjánsson – SC DHFK Leipzig
Ómar Ingi Magnússon – SC Magdeburg
Kristján Örn Kristjánsson – Pays d’Aix UC