Her finder du alt om Spaniens rejse gennem verdensmesterskabet i håndbold. Landets håndboldkvinder deltager i håndbold-VM 2023 og kommer til at spille i gruppe G mod Kasakhstan, Ukraine og Brasilien.

Her er Spaniens komplette VM-kampprogram:

Onsdag d. 29. november Spanien – Kasakhstan
Fredag d. 1. december Spanien – Ukraine
Søndag d. 3. december Brasilien – Spanien

Spaniens kvindelandshold har vundet en sølvmedalje og en bronzemedalje. Spaniens herrelandshold har vundet to guldmedaljer og tre bronzemedaljer.

🇪🇸 Spaniens trup til håndbold-VM 2023

Målvogtere

16. Mercedes Castellano, Costa del Sol Málaga
48. Darly Zoqbi, Craiova

Venstre fløj

20. Amaia González de Garibay, Caja Rural Aula Valladolid
30. Soledad Lopez, Costa del Sol Malaga

Stregspillere

33. Kaba Gassama, SG BBM Bietigheim
61. Lysa Tchaptchet, Vipers Kristiansand

Højre fløj

18. Maitane Etxeberria, Super Amara Bera Bera
52. Paulina Pérez, Conservas Orbe Rubensa Porriño

Venstre back

6. Carmen Campos, BVB Borussia Dortmund
19. Ester Somaza Bosch, Club Balonmano Granollers
22. Lara González, Rapid Bucuresti
27. Danila So Delgado, Atticgo Elche

Playmakere

8. Silvia Arderius, Costa del Sol Málaga
34. Alicia Fernández, Rapid Bucuresti

Højre back

58. María Prieto O’ Mullony , Club Deportivo Balonmano Aula
62. Paula Arcos, Vipers Kristiansand
99. Mireya González, HC Duranerea Braila

🇪🇸 Spaniens tidligere placeringer til håndbold-VM

Kvinderne

VM 1957: Deltog ikke i kvalifikationen
VM 1962: Deltog ikke i kvalifikationen
VM 1965: Deltog ikke i kvalifikationen
VM 1971: Deltog ikke i kvalifikationen
VM 1973: Deltog ikke i kvalifikationen
VM 1975: Kvalificerede sig ikke
VM 1978: Kvalificerede sig ikke
VM 1982: Kvalificerede sig ikke
VM 1986: Kvalificerede sig ikke
VM 1990: Kvalificerede sig ikke
VM 1993: 15. plads
VM 1995: Kvalificerede sig ikke
VM 1997: Kvalificerede sig ikke
VM 1999: Kvalificerede sig ikke
VM 2001: 10. plads
VM 2003: 5. plads
VM 2005: Kvalificerede sig ikke
VM 2007: 10. plads
VM 2009: 4. plads
VM 2011: Bronze
VM 2013: 9. plads
VM 2015: 12. plads
VM 2017: 11. plads
VM 2019: Sølv
VM 2021: 4. plads

Herrerne

VM 1938: Deltog ikke i kvalifikationen
VM 1954: Kvalificerede sig ikke
VM 1958: 12. plads
VM 1961: Kvalificerede sig ikke
VM 1964: Kvalificerede sig ikke
VM 1967: Kvalificerede sig ikke
VM 1970: Kvalificerede sig ikke
VM 1974: 13. plads
VM 1978: 10. plads
VM 1982: 8. plads
VM 1986: 5. plads
VM 1990: 5. plads
VM 1993: 5. plads
VM 1995: 11. plads
VM 1997: 7. plads
VM 1999: 4. plads
VM 2001: 5. plads
VM 2003: 4. plads
VM 2005: Guld
VM 2007: 7. plads
VM 2009: 13. plads
VM 2011: Bronze
VM 2013: Guld
VM 2015: 4. plads
VM 2017: 5. plads
VM 2019: 7. plads
VM 2021: Bronze
VM 2023: Bronze

🇪🇸 Spaniens tidligere VM-trupper

Herrernes VM-trup 2021

Målvogtere:

Gonzalo Perez de Vargas
Rodrigo Corrales

Markspillere:

Raul Entrerrios
Daniel Sarmiento
Daniel Dujshebaev
Iosu Goni Leoz
Joan Canellas
Viran Morros
Jorge Maqueda
Alex Dujshebaev
Angel Fernandez
Aitor Arino
Ferran Solé
Aleix Gomez
Adria Figueras
Gedeon Guardiola
Ruben Marchan

Kvindernes VM-trup 2021

Målvogtere:

12. Silvia Navarro
16. Mercedes Castellanos

Playmakere:

8. Silvia Arderius
34. Alicia Fernandez

Venstre back:

6. Carmen Campos
27. Lara Gonzalez Ortega
86. Alexandrina Cabral

Højre back:

39. Almudena Rodriguez
51. Irene Espinola
62. Paula Arcos

Stregspillere:

10. Elisabet Cesareo
33. Kaba Gassama
44. Ainhoa Hernandez

Venstre fløj:

13. Laura Hernandez
17. Jennifer Gutierrez Bermejo
30. Soledad Lopez

Højre fløj:

4. Carmen Martin
18. Maitane Etxeberria

Herrernes VM-trup 2023

Målvogtere:

1. Gonzalo Vargas de Perez, FC Barcelona
12. Rodrigo Corrales, Telekom Veszprem

Venstre fløj:

6. Angel Fernandez Perez, Limoges
51. Miguel Sanchez-Migallon, Vive Kielce
70. Daniel Fernandez, TVB Stuttgart

Stregspillere:

4. Inaki Pecina, Pays d’Aix
17. Adria Figueras, C’Chartres
20. Abel Serdio, Wisla Plock
30. Gedeon Guardiola, TBV Lemgo

Højre fløj:

14. Ferran Solé, Paris Saint-Germain
62. Kauldi Odriozola, HBC Nantes

Venstre back:

21. Joan Canellas, Kadetten Schauffhausen
59. Daniel Dujshebaev, Vive Kielce

Playmakere:

25. Agustin Casado, MT Melsungen
36. Ian Tarrafeta, Pays d’Aix

Højre back:

5. Jorge Maqueda, HBC Nantes
10. Alex Dujshebaev, Vive Kielce
18. Imanol Garciandia, Pick Szeged